CD-plaat „Eesti loitsud“

 

Plaat "Eesti loitsud" tõendab, et loits ei ole koos vanavanematega hauda kadunud. Tõepoolest, aeg on tõsta loitsud taas ausse, et ka tulevaste põlvede lapsed saaksid üles kasvada „Varesele valu…“ saatel.

Segakoor ART andis aastal 2012 Noblessneri Valukojas kaks vaatemängulist kontsert-etendust „EESTI LOITSUD“, mille lavastas Anne Türnpu. 

Ettekandele tulid 13 uudisteost eesti heliloojatelt nagu Tõnu Kõrvits, Pärt Uusberg, Mari Pokinen, Kadri Laanes, Sander Pehk, Maria Kõrvits ja Kadri Sakala. Kõigi laulude tekstid põhinevad mõnel eesti loitsul. Sama kavaga esineti Viru Folgil ning Tallinna Tornide Festivalil.

Sellest projektist on valminud samanimeline CD.

 Peeter Laurits kirjutab plaadi sisekaanel:
Sõna on loomise vägi, seda teavad kõik vanad rahvad. Eesti on Euroopa rahvastest üks vanemaid. Maagiline sõnumine ehk loitsimine on meie kultuuri enesestmõistetav ja tähtis osa. Enamus lapsi on üles kasvanud „Varesele valu…“ saatel. Loits ei ole koos vanematega hauda kaduv pärimus, seda tõendab käesolev plaat. Linnakultuuris lisandub vanale pärimusele uusi jooni. Näiteks loitsimise kontsertvorm. Mida tähendab ja kuidas toimib loits mobiilipõlvkonnas?

Kuulake, mõelge!


Kuidas endale plaat hankida?

CD on müügil Rahva Raamatus, Apollos ja Loitsukelleris, hinnaks on 14,99 eurot.

Kui poed on kaugel, telli CD postiga!

1. Anna oma tellimusest teada MTÜ Namahale aadressil: mtu.namaha@gmail.com ja pane kirja oma nimi ja postiaadress.

2. Kanna MTÜ NAMAHA arvele (a/a 10220205346229, SEB) 18 eurot. Selgitusse märgi palun CD Eesti loitsud.

3. Kui raha on laekunud, läheb CD postiga teele. 


Plaati EESTI LOITSUD soovitavad:

"Loitsud on kui arstirohud, mis õigel hetkel õiges annuses, targa lausuja suu läbi aitavad siinset ilma ja tema asukaid tervendada kui korda luua. Puhastades ja õnnistades. Meis kõigis on loitsija. Tuleb vaid leida sõnad ja rütm ja muusika. Selle plaadiga annavad noored koorilauljad võimaluse kogeda vahetut sõnamaagiat. Sõna kantuna rütmist, mis kuulaja kaasalausuma paneb. Loits toimib igal juhul."

Kristel Ehala-Aleksejev arst

***

"Loits, see on sõna- ja mõttejõu kvintessents. Neid sõnu ei lausutud niisama ega loobitud tuulde, selleks oli alati eriline põhjus. Sellel plaadil seguneb sõna- ja muusikamaagia. See tulemus raputab, paitab, uinutab ja ravib. Suurepärane plaat. Kuula, mõtle, naudi...! "

Tõnu Kõrvits helilooja

***

"Loits on pigem loodususku rahva pärusmaa - kõigevägevamat jumalat ei hakatud iga pisiasja pärast tülitama, liiati kui oli vaja teha midagi pisut ebailusat nagu rivaalile soolatüügast nina otsa nõiduda või tüütule vereimejale surma manada. Küll aga on loits juba olnud põlisrahvastele teadaolev manifesteerimisvahend, mis aitas keskenduda oma soovile - oli ta siis soodsa ilma, tervenemise või töö edenemise tellimise teenistuses. Tänapäeval räägitakse palju sõnade ja mõtete maagilisest mõjust. Igale inimesele tuleb kasuks, kui ta suudab sõnastada oma soovi ja seda siis selgelt väljendades usaldada Elule täitmiseks. Eesti loitsud on siinkohal suurepäraseks inspiratsiooniallikaks, et oma soovile pisut vunki juurde anda."

Katrin Saali Saul psühhoterapeut

Vaata ka videotutvustusi:

"Tulesõnad", T. Kõrvits https://www.youtube.com/watch?v=lmqeYUx4H9s
"Armusõnad", P. Uusberg https://www.youtube.com/watch?v=ALrIycr17ks
"Hundisõnad", K. Laanes https://www.youtube.com/watch?v=Lz5BRd06LPc

Kolm korda lugeda - Eesti loitsud